Stará Paka oceněna v soutěži Česká dopravní stavba 2012

Hlavní stránka / Home / Nepřehlédněte / Stará Paka oceněna v soutěži Česká dopravní stavba 2012

6.8.2013

Stará Paka oceněna v soutěži Česká dopravní stavba 2012 Zrekonstruovaná železniční stanice Stará Paka, která je nejmoderněji zabezpečenou stanicí v České republice získala ocenění v rámci soutěže Česká dopravní stavba/Technologie/Inovace roku 2012.

Kdo byl ve Staré Pace před rekonstrukcí, ví moc dobře, že zde trvalo vykřižování vlaků z pěti směrů téměř půl hodiny. Po rekonstrukci, která byla technologicky velmi složitá a na níž se podíleli společnosti AŽD Praha, Elektrizace železnic Praha a SUDOP Praha, totéž trvá pouze čtyři minuty. "Před rekonstrukcí se zde chodilo s klíči odemykat výhybky a přestavovat je ručně. Teď dispečer vše zadá do počítače a nejmodernější plně elektronické staniční zabezpečovací zařízení, ESA 44 vše zajistí během pár sekund," popisuje hlavní změnu ve stanici Stará paka generální ředitel AŽD Praha Zdeněk Chrdle.
Rekonstrukce železniční stanice Stará Paka byla realizována především za účelem zvýšení bezpečnosti a spolehlivosti železničního provozu, včetně zvýšení bezpečnosti a komfortu cestujících. Bezpečnost byla výrazně zvýšena také instalací VNPN (Výstraha při nedovoleném projetí návěstidla). "Jde o funkcionalitu, která umožňuje automaticky zastavit vlaky pomocí generálního či adresného stopu systému TRS (Traťový Radiový Systém) při nedovoleném projetí návěstidla zakazujícím jízdu. To znamená, pokud selže lidský činitel a strojvůdce se rozjede na návěst zakazující jízdu, vlak bude automaticky zastaven a současně o této mimořádnosti bude vizuálně i akusticky informován dispečer. Zabrání se tak mimořádným událostem, při nichž jde mnohdy o lidské životy," představuje VNPN Zdeněk Chrdle, který funkčnost nového systému při slavnostním ukončení rekonstrukce ukázal přítomným hostům a novinářům v činnosti.  
AŽD Praha ve stanici vybudovala také nové dispečerské pracoviště pro postupné zapínání dálkového ovládání Jaroměř - Stará Paka - Železný Brod. Železniční stanice jsou připojeny pomocí dvou na sobě nezávislých komunikačních větví pro zvýšení spolehlivosti. Díky zobrazení celého úseku tratě mají dispečeři dálkového ovládání dokonalý obraz o dopravní situaci v oblasti a mohou tak efektivně řídit železniční provoz.
Jak už jsme v úvodu uvedli, rekonstrukce železniční stanice Stará Paka zaujala i pořadatele desátého ročníku soutěže Česká dopravní stavba/Technologie/Inovace roku 2012. AŽD Praha získala dvě ocenění, v kategorii Technologie a v kategorii Cena SŽDC. Jednu z cen předal generální ředitel AŽD Praha starostce Staré Paky Věře Hlostové, která následně uvedla: "Stará Paka a nádraží to spolu historicky patří k sobě. Proto děkuji vám všem, kteří jste se podíleli na této akci."
 Hlášení poruch

Administrováno redakčním systémem společnosti NETservis. Mapa webu Prohlášení přístupnosti RSS XML Sitemap Kontakty AŽD Praha ve světě

česky englishpусcкий