Technologie AŽD Praha zabezpečí varšavské metro

Hlavní stránka / Home / Nepřehlédněte / Technologie AŽD Praha zabezpečí varšavské metro

25.4.2012

Technologie AŽD Praha zabezpečí varšavské metro AŽD Praha společně s Bombardier Transportation dodá pro 35 nových šestivozových souprav varšavského metra vlakový zabezpečovač a systém automatického vedení vlaku.

Tyto technologie, stejně jako na lince A pražského metra, převezmou za strojvedoucího podstatnou část rozhodování, čímž bude eliminován lidský faktor a razantně se zvýší bezpečnost a spolehlivost provozu.
 
Technologie AŽD Praha budou ve Varšavě spolupracovat, stejně jako v Praze, se systémy společnosti Bombardier Transportation. Hlavním úkolem českého systému automatického vedení vlaku je převzít na sebe významnou část řídících funkcí vlaku. „Poté co strojvedoucí vyjede ze stanice, systém přebírá řízení vlaku a zajistí plynulou jízdu s minimálními odchylkami od jízdního řádu. Případné zpoždění systém sám dožene, a pokud bude v předstihu, automaticky zpomalí. Významně také šetří elektrickou energii,“ vysvětluje výhody Ing. Roman Juřík, technický ředitel AŽD Praha. Systém zajišťuje také takzvané cílové brzdění. To znamená, že v zastávce zastaví soupravu s přesností na centimetry. Řídí rovněž vozová zařízení jako dveře, vnější světla, informační systémy a další. „Samozřejmostí je, že strojvedoucí má při mimořádných situacích možnost kdykoliv do řízení vstoupit,“ dodává Ing. Roman Juřík.
 
Vlakový zabezpečovač bude zajišťovat automatické omezování rychlosti na základě informací vyplývajících z polohy vlaků na trati, stavu návěstidel, polohy výhybek, trvalých omezení rychlosti a dalších zjištěných dat. 
 
Zakázku na zabezpečení metra vypsala společnost Metro Warszawskie Sp. z o. o., Warszawa. Vozidla metra  typu INSPIRO dodá Sdružení společností NEWAG S.A.  Nowy Sącz, Siemens Sp. z o.o. Warszawa a Siemens AG Österreich Vien. Automatizaci jízdy vlaku a vlakový zabezpečovač zajistí AŽD Praha s.r. o. a Bombardier Transportation (ZWUS) Polska Sp. z o.o.
 
Vozidla budou provozována jak na stávající lince 1 (asi 10 vlaků) tak na nově budované lince 2. Vlakový zabezpečovač umožní přechodnost mezi linkami.
 
Společnost Metro Warszawskie zaplatí za dodávku 35 vlaků 272 milionů EUR a za moderní zabezpečení z dílny AŽD Praha téměř 4,3 miliony EUR.
 
Autor:
Jiří Dlabaja, tiskový mluvčí
Tel.: +420 606 650 834Hlášení poruch

Administrováno redakčním systémem společnosti NETservis. Mapa webu Prohlášení přístupnosti RSS XML Sitemap Kontakty AŽD Praha ve světě

česky englishpусcкий