AŽD Praha zabezpečila zmodernizovanou trať v Černé Hoře

Hlavní stránka / Média / Tiskové zprávy / AŽD Praha zabezpečila zmodernizovanou trať v Černé Hoře

15.10.2012

AŽD Praha zabezpečila zmodernizovanou trať v Černé Hoře V pondělí prvního října 2012 byl slavnostně zahájen provoz na modernizované trati Podgorica – Nikšič v Černé Hoře. Konsorcium českých firem zde zrekonstruovalo 66 kilometrů trati a vybudovalo pět nových železničních stanic. Společnost AŽD Praha se na projektu podílela dodáním staničního zabezpečovacího zařízení ESA 11 a poskytla přejezdová zabezpečovací zařízení na celkem jedenáct přejezdů.

Trať Podgorica – Nikšič od 90. let chátrala, až postupně přestala fungovat úplně. V roce 2004 podepsala srbská strana s konsorciem českých firem (například OHL ŽS, AŽD Praha či Elektrizace železnic) smlouvu o realizaci modernizace a elektrifikace trati, v hodnotě 70 milionů EUR. Projekt financovala Česká exportní banka. 
 
Z celkové ceny rekonstrukce připadá na AŽD Praha podíl ve výši přibližně 11 milionů EUR. „Naše společnost má v tomto regionu bohaté zkušenosti se zabezpečováním železničních tratí. Jsme proto rádi, že jsme je mohli využít také v tomto projektu v Černé Hoře,“ uvedl René Šigut manažer obchodního zastoupení pro Srbsko AŽD Praha. „Kromě přejezdových zabezpečovacích zařízení jsme dodali také informační systém pro cestující, dálkové ovládání a systém Scada pro ovládání energetických zařízení,“ doplňuje René Šigut.  
 
Během modernizace trati prošel rekonstrukcí například kompletní železniční svršek a celá trať byla v uvedeném úseku elektrifikována. Vznikly také nové zastávky ve městech Podgorica, Spuž, Danilovgrad, Ostrog a Nikšič. Traťová rychlost je nyní 80 km/h a jízdní doba z Podgorice do Nikšiče trvá 50 minut. Trať je také zajímavá tím, že vlaky zde projíždí dvanácti tunely a stojí nad ní devět mostů.
 
Slavnostní zahájení provozu proběhlo za účasti vysokých představitelů černohorské vlády. Zúčastnil se premiér Černé Hory Igor Lukšič, ministr dopravy Andrija Lompar a také předseda představenstva Železniční infrastruktury Černé Hory Zarija Franovič. Společnost AŽD Praha zastupovali Ing. Jiří Baťka, ředitel majetkových účastí, Zdeněk Šauer ředitel stavby a René Šigut manažer obchodního zastoupení pro Srbsko.
 
Autor:
Jiří Dlabaja, tiskový mluvčí
Tel.: +420 606 650 834
 Hlášení poruch

Administrováno redakčním systémem společnosti NETservis. Mapa webu Prohlášení přístupnosti RSS XML Sitemap Kontakty AŽD Praha ve světě

česky englishpусcкий