Havlíčkobrodské nádraží je bezpečnější

Hlavní stránka / Média / Tiskové zprávy / Havlíčkobrodské nádraží je bezpečnější

6.4.2010

Havlíčkobrodské nádraží je bezpečnější Cestující se už nebudou potkávat s bezdomovci či drogovými dealery. O bezpečnost se postarala společnost AŽD Praha.

Výpravní budova nádraží v Havlíčkově Brodě nyní prochází rozsáhlou rekonstrukcí, kterou realizuje společnost AŽD Praha v rámci projektu Živá nádraží. Ta se, vzhledem k velkému výskytu bezdomovců a drogových dealerů ohrožujících bezpečnost cestujících, rozhodla zajistit ostrahu objektu dočasně na vlastní náklady.

Zajištění bezpečnosti je zatím rozděleno do tří fází. Úvodní tzv. „zahajovací“ akce proběhla již koncem března. Během jejích prvních dnů tým profesionální bezpečnostní agentury o deseti mužích v doprovodu tří psů zbavil výpravní budovu a její nejbližší okolí bezdomovců, drogových dealerů a dalších sociálně nepřizpůsobivých občanů. Zatímco bezdomovci a sociálně nepřizpůsobiví občané opustili prostory nádraží prakticky po prvním upozornění, drogoví dealeři se rozhodli k fyzickému útoku, který ale bezpečnostní agentura zvládla. Od 1. dubna jsou k zajištění bezpečnosti nasazeni 2–3 muži na 21 hod. denně, od května by pak měla nádraží hlídat dvojčlenná hlídka v nejrizikovějších časech v celkovém rozsahu cca 12 hod. denně. Dohled nad bezpečností ve výpravní hale zajišťuje firma AGENCY RIEGER SECURITY s.r.o., která hlídá několik dalších nádraží v Praze a středních Čechách.

„Pokud budou uzavřeny příslušné dohody, tak by postupně rekonstruovaná výpravní hala měla cestujícím nabídnout nejen pohodlí, ale i bezpečnost cestujících,“ uvedl generální ředitel AŽD Praha Ing. Zdeněk Chrdle. „Do zajištění bezpečnosti nádraží jsme během posledních deseti březnových dnů, kdy byla bezpečnostní akce nejintenzivnější, investovali více jak čtvrt milionu korun,“ vyčísluje náklady Chrdle a dodává: „V dubnu pak počítáme s dalši částkou ve výši 150 000 korun a od května by měsíční náklady mohly klesnout na zhruba 100 000 Kč.“ 

Vzhledem k tomu, že náklady na bezpečnostní agenturu jsou neúměrně vysoké, připravuje společnost AŽD Praha s Českými drahami, od kterých získala budovu do pronájmu na 30 let v rámci projektu Živá nádraží, a dalšími zainteresovanými společnostmi, které nádraží či jeho části využívají, servisní smlouvu. Ta by měla jasně stanovit, jakým procentem se která organizace bude podílet na zajištění bezpečnosti prostor nutných pro jejich činnost a prostor pro komerční využití. Stanoveným termínem pro podepsání smlouvy je 30. duben 2010.

Autor: Jiří Dlabaja, tiskový mluvčí AŽD Praha
Mobil: +420 606 650 834
E-mail: dlabaja.jiri@azd.czHlášení poruch

Administrováno redakčním systémem společnosti NETservis. Mapa webu Prohlášení přístupnosti RSS XML Sitemap Kontakty AŽD Praha ve světě

česky englishpусcкий