Nové semafory a radary zvýší bezpečnost silničního provozu ve Vrbové Lhotě na Nymbursku

Hlavní stránka / Média / Tiskové zprávy / Nové semafory a radary zvýší bezpečnost silničního provozu ve Vrbové Lhotě na Nymbursku

24.2.2010

Nové semafory a radary zvýší bezpečnost silničního provozu ve Vrbové Lhotě na Nymbursku Prostory před školními zařízeními, kde se ve všední dny pohybuje mnoho dětí, jsou z hlediska bezpečnosti silniční dopravy velmi rizikové. Zvýšit bezpečnost chodců při přecházení frekventované pozemní komunikace se proto rozhodli zastupitelé ve Vrbové Lhotě. Od února byl zdejší přechod v Poděbradské ulici vybaven moderní technologií české společnosti AŽD Praha. Kromě světelného signalizačního zařízení ovládaného chodeckým tlačítkem a výrazného nasvícení přechodu zde nechybí ani radary, které tzv. trestající červenou zpomalí vozidla blížící se k přechodu příliš rychle.

Přechod  se nachází na poměrně rušné silnici spojující Pečky s Poděbrady. K zajištění vyšší bezpečnosti zde bylo použito speciálního mikroprocesorového řadiče, semaforů, chodeckých tlačítek a dvou mikrovlnných radarů, které detekují rychlost vozidel přijíždějících k přechodu z obou směrů.

„Díky radarům bude semafor v dostatečném předstihu signalizovat červenou těm řidičům, kteří před přejezdem překročí maximální povolenou rychlost. „Trestající červená“ funguje v každém ze směrů samostatně a vzájemně nezávisle,“ vysvětluje náměstek ředitele pro montážní činnost Ing. Ladislav Balšán ze společnosti AŽD Praha.

Přechod chodců umožní semafory pouze na výzvu chodců (stisknutím chodeckého tlačítka). Kvůli plynulosti dopravy bude pro vozidla jinak stále svítit zelená. Neméně důležité je také nové a výrazné nasvícení přechodu, které umožní řidičům rozpoznat chodce na přechodu z větší vzdálenosti, a to i za šera.

Úpravy na přechodu, který do té doby nebyl opatřen semafory, a umístění dvou mikrovlnných radarů na vjezdech do obce byly realizovány za finanční účasti Středočeského kraje. Zkušební provoz instalovaných technologií bude trvat rok.

Autor: Jiří Dlabaja, tiskový mluvčí AŽD Praha
e-mail: dlabaja.jiri@azd.cz
mobil: 606 650 834Hlášení poruch

Administrováno redakčním systémem společnosti NETservis. Mapa webu Prohlášení přístupnosti RSS XML Sitemap Kontakty AŽD Praha ve světě

česky englishpусcкий