Rekonstrukce nádraží v Havlíčkově Brodě zahájena

Hlavní stránka / Média / Tiskové zprávy / Rekonstrukce nádraží v Havlíčkově Brodě zahájena

27.6.2007

Rekonstrukce nádraží v Havlíčkově Brodě zahájena Havlíčkův Brod, 27. června 2007 – Havlíčkobrodské nádraží brzy začne postupně měnit svoji tvář. Právě probíhají poslední práce na projektu, znám už je také harmonogram prací na budově a jejím okolí. Ještě letos se dočkají rekonstrukce zázemí pracovníci drah a řidiči autobusů, cestující se na vylepšené prostory mohou těšit příští rok. Sdělila to společnost AŽD Praha, která má objekt v dlouhodobém pronájmu od Českých drah.

První etapa rekonstrukce je spojena s obnovou autobusového nádraží, kterou provádí město s přispěním dotací EU. Proto je potřeba ještě letos vybudovat v nádražní budově zázemí pro řidiče autobusů (denní místnost a nocležnu). Kromě toho se plánuje rekonstrukce střechy a propojení informačních systémů pro vlakové a autobusové spoje. Přesune se také prodej jízdenek ČD a bus centrum.

V roce 2008 zasáhne stavební ruch halu v přízemí. „Plánujeme vybourat stávající pokladny ČD, čímž v hale vznikne vzdušnější prostor,“ říká ing. Miroslav Kozák, finanční ředitel AŽD Praha. Služby tu budou podobné jako dosud. Prodej jízdenek, občerstvení, toalety, prodej novin a časopisů však získají novou, modernější podobu.

Nádraží nejvíce oživí třetí etapa, která se uskuteční v letech 2009–2010. „V prvním patře totiž vzniknou nové komerční prostory, které vytvoří z nádraží centrum služeb a obchodu,“ říká ing. Kozák. „Lidé už nebudou chodit na nádraží jen kvůli cestování, ale také na nákupy nebo ke kadeřníkovi. Bude to místo, kde se mohou setkávat a cítit se příjemně.“ K tomu poslouží také nové schoditě a výtah, které umožní pohodlný přístup do vyšších pater."

Ve čtvrté, poslední etapě se dočká rekonstrukce restaurace v přízemí a další prostory určené k revitalizaci, většinou umístěné v nejvyšším patře. Celá rekonstrukce by měla být ukončena v roce 2011.

Společnost AŽD Praha v roce 2006 vyhrála tendr na rekonstrukci a provoz vlakového nádraží Havlíčkův Brod v rámci projektu Živá nádraží. Po podpisu smlouvy s Českými drahami 8. ledna 2007 převzala firma do užívání nádraží na dobu třiceti let. Do jeho rekonstrukce se chystá vložit desítky milionů korun. Nádražím v Havlíčkově Brodě projde denně asi 6000 lidí.

„Do projektu Živá nádraží bylo zařazeno 60 lokalit po celé republice. Vybírali jsme je hlavně podle počtu lidí, kteří jimi denně projdou, a na náš seznam se tak dostala nejatraktivnější nádraží, jako jsou například Hradec Králové, Pardubice, Praha Holešovice, Praha Smíchov, Olomouc nebo právě Havlíčkův Brod,” upřesňuje Eugen Bečka, ředitel ČD Reality, a dodává: „Naším cílem je přetvořit nádraží Českých drah v organické součásti městských center, kde budou lidé nakupovat, bavit se a odpočívat.”

Proces revitalizace vlakových nádraží probíhá ve spolupráci Českých drah a soukromého kapitálu takzvanou metodou PPP. České dráhy do projektu vloží svůj majetek a prostory stávajících nádraží s tím, že komerční partneři, kteří vzejdou jako vítězové z jednotlivých výběrových řízení, připraví celkový projekt revitalizace, navrhnou její rozsah a následně revitalizaci nádraží zrealizují. Na oplátku pak získají do dlouhodobého užívání komerční prostory, které po revitalizaci vzniknou v jednotlivých nádražních terminálech, kde budou moci rozvíjet vlastní komerční aktivity, případně budou moci tyto objekty dále pronajmout.



Hlášení poruch

Administrováno redakčním systémem společnosti NETservis. Mapa webu Prohlášení přístupnosti RSS XML Sitemap Kontakty AŽD Praha ve světě

česky englishpусcкий