Seřaďovací stanici Žilina-Teplička zabezpečuje česká technologie

Hlavní stránka / Média / Tiskové zprávy / Seřaďovací stanici Žilina-Teplička zabezpečuje česká technologie

12.1.2012

Seřaďovací stanici Žilina-Teplička zabezpečuje česká technologie Modernizace největšího dopravního uzlu pro nákladní vlaky na Slovensku přinese efektivnější, rychlejší a bezpečnější odbavování vlaků a odlehčí se přetížené železniční stanici v Žilině. Mozkem celého uzlu je české staniční zabezpečovací zařízení ESA 11 z produkce AŽD Praha s komfortně vybaveným dispečerským pracovištěm. Poprvé na Slovensku zde byla použita velkoplošná zobrazovací jednotka VEZO, na které dispečeři mohou v reálném čase sledovat aktuální obraz dopravní situace.

Důležitý železniční uzel Žilina - Teplička, jehož stavba začala v roce 1976 a zastavena byla v roce 1992, nabral druhý dech v roce 2004, kdy Železnice Slovenské republiky (ŽSR) rozhodly o jeho dostavbě. Nyní byla stavba za téměř 122 milionů EUR konečně dokončena. Společnost AŽD Praha uspěla ve výběrovém řízení a v rámci Sdružení Teplička, které vede EUROVIA CS, od srpna 2009 instaluje staniční zabezpečovací zařízení, tedy mozek celého významného železničního uzlu. Ten se skládá z vjezdové, odjezdové a tranzitní skupiny a odbočky Váh, přes niž je napojena vlečka do výrobního závodu KIA MOTORS. 
 
Spuštění plného provozu celého uzlu je naplánováno na 4. března 2012. Staniční zabezpečovací zařízení ESA 11 však bylo ŽSR již předáno a funguje už nyní na sto procent.
 
Na zabezpečovací zařízení AŽD Praha bylo v rámci železničního uzlu připojeno 117 návěstidel, 98 elektromotorických přestavníků, 39 kolejových obvodů, 111 počítačů náprav, 3 přejezdová zabezpečovací zařízení, 4 pomocná stavědla, 5 výkolejek a jeden elektromagnetický zámek,“ vypočítává vybavení jednotlivých stanic Štefan Glovičko, místopředseda představenstva dceřiné společnosti AŽD SLOVAKIA, jejíž odborníci zabezpečovací technologie na místě instalovali. 
 
Dispečerskému pracovišti vévodí velkoplošná zobrazovací jednotka VEZO pro zobrazení reliéfu kolejiště řízené oblasti. Jde o první takto komfortně vybavené pracoviště na Slovensku, které podle odhadů denně zpracuje zhruba 1 200 vozů a odbaví 45 končících a 41 výchozích vlaků.
 
Staniční zabezpečovací zařízení ESA 11 s Graficko-technologickou nadstavbou bude v reálném čase podávat aktuální obraz dopravní situace, automaticky provede dopravní dokumentaci a zmonitoruje činnost zabezpečovacího zařízení. 
 
V centrální seřaďovací stanici budou s ohledem na očekávaný silný provoz kladeny mimořádné nároky na dodané zabezpečovací zařízení. Proto nás velmi těší, že byla dána důvěra technologii právě z české produkce. Revitalizace tohoto železničního uzlu je jednou z nejdůležitějších zakázek, na nichž se nyní podílíme,“ uvedl generální ředitel AŽD Praha Zdeněk Chrdle. 
 
Autor: Jiří Dlabaja, tiskový mluvčí AŽD Praha
Mobil: +420 606 650 834
E-mail: dlabaja.jiri@azd.czHlášení poruch

Administrováno redakčním systémem společnosti NETservis. Mapa webu Prohlášení přístupnosti RSS XML Sitemap Kontakty AŽD Praha ve světě

česky englishpусcкий