Unikátní přejezd do Turecka dodá česká společnost

Hlavní stránka / Média / Tiskové zprávy / Unikátní přejezd do Turecka dodá česká společnost

3.6.2010

Unikátní přejezd do Turecka dodá česká společnost V rámci prvního zkušebního projektu přejezdového systému firmy AŽD Praha, který nemá v Evropě obdoby, bude nově nasazen i kamerový systém umožňující strojvedoucím vlaků sledovat situaci na přejezdu již 500 m před jeho projetím. Na případnou překážku tak budou moci reagovat s předstihem. Turecké železnice budou za pomoci této progresivní technologie bojovat s nepříznivými statistikami počtu smrtelných nehod na železničních přejezdech, v nichž je Turecko v přepočtu na počet obyvatel na jednom z předních míst ve světě.

V současné době je nejlépe zabezpečeným přejezdem v Turecku  křížení železnice s velmi frekventovanou čtyřproudou silnicí poblíž železniční stanice Söke v regionu Izmir. Protože dosavadní systémy zabezpečení přejezdů na místní neukázněné řidiče často nestačí, ke zlepšení situace má přispět moderní dopravní technologie.

„Toto nové přejezdové zařízení zahrnuje i bezdrátový kamerový systém, který umožní strojvedoucímu s velkým předstihem reagovat na případnou překážku na přejezdu. Obraz snímaný kamerami je totiž přenášen na monitory umístěné v kabinách strojvedoucích projíždějících vlaků,“ uvádí  Petr Žatecký, ředitel Zahraničního marketingu a obchodu společnosti AŽD Praha, která zařízení dodala a nainstalovala. Systém navíc nahrává situaci na přejezdu 24 hodin denně, čímž umožňuje eventuální postih neukázněných řidičů.

Pro zabezpečení tohoto přejezdu bylo použito elektronické přejezdové zařízení AŽD Praha typu PZZ-EA. Přejezd byl vybaven světelnými a zvukovými výstražníky odpovídajícími normám EU a závorou s reflexním nátěrem a přídavným červeným osvětlením.

Ve spolupráci se zákazníkem, jímž jsou Turecké státní dráhy  (Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları – TCDD), a místní silniční správou  byly rovněž provedeny v okolí přejezdu úpravy povrchu vozovky, kam byly umístěny zpomalovací prahy tak, aby řidiči nuceně dodržovali stanovenou rychlost 30 km/hod. Navíc zde byly umístěny nové, lépe viditelné dopravní značky.

Zkušební provoz systému, který byl zahájen tento týden, potrvá 6 měsíců. Turecké státní dráhy vkládají do zkušebního projektu značná očekávání, protože zvýšení bezpečnosti na přejezdech je v současnosti jednou z jejich priorit. Pokud se nový systém osvědčí, lze očekávat jeho široké nasazení v celé síti tureckých železnic.

Autor: Jiří Dlabaja, tiskový mluvčí AŽD Praha
Mobil: +420 606 650 834
E-mail: dlabaja.jiri@azd.czHlášení poruch

Administrováno redakčním systémem společnosti NETservis. Mapa webu Prohlášení přístupnosti RSS XML Sitemap Kontakty AŽD Praha ve světě

česky englishpусcкий