V Bulharsku zahájil provoz další český výrobní podnik

Hlavní stránka / Média / Tiskové zprávy / V Bulharsku zahájil provoz další český výrobní podnik

17.10.2006

Sofie, Bulharsko, 17. 10. 2006 – Výrobně-technologickou základnu o velikosti 4500 m2 dnes slavnostně otevírá v Sofii česká firma AŽD Praha se svou stoprocentně vlastněnou dceřinou společností Balkan SAST. Česká firma zde investovala do její výstavby a přípravy výroby více než 100 mil Kč. Hlavní výrobní program společnosti v současnosti představují komponenty pro zabezpečovací zařízení určené převážně pro železniční a silniční dopravu, do budoucnosti se uvažuje o rozšíření portfolia výrobků. Uvedla to mluvčí AŽD Praha Sandra Gosmanová.

Bulharská firma Balkan SAST jako stoprocentní dceřiná společnost českého předního dodavatele řídicích a zabezpečovacích dopravních systémů AŽD Praha byla založena v roce 2004 s cílem vytvořit platformu pro zahájení činnosti mateřské firmy v teritoriu. Po krátkém čase se podařilo vyhrát několik  soutěží a potvrdila se nutnost vystavět výrobně-technologickou základnu, která bude sloužit jako projekční, vývojové, výrobní a administrativní centrum v Bulharsku. Budova byla postavena na „zelené louce“ v rekordně krátkém čase jednoho roku a již nyní v ní probíhají práce na prvních zakázkách.

 
„Prvních několik měsíců bylo věnováno přípravě a schválení prototypů základních produktů z oblasti zabezpečovacího zařízení pro železnici jako jsou například přestavníky, přejezdová zabezpečovací zařízení, pohony závor či snímače. Ze získaných zakázek jsou zatím nejvýznamnější dodávky zabezpečovacího zařízení pro dvě stanice sofijského metra“, říká Josef Jírovec, český jednatel společnosti Balkan SAST.
Obor zabezpečovací a řídicí techniky pro dopravu je velmi úzce specializovaná oblast a Bulharsko stejně jako Česká republika se potýká s nedostatkem absolventů. V prostorách Balkan SASTu vznikne vzdělávací středisko, které bude sloužit pro školení bulharských specialistů.
 
„Záměrem firmy je zaměstnávat pouze bulharské pracovníky. Dnes v Balkan SASTu pracuje 47 zaměstnanců, předpokládáme však, že v horizontu jednoho roku v naší firmě najde práci 150 místních odborníků“, vysvětluje Ivan Kovachev, ředitel Balkan SASTu.
 
Balkan SAST je od července 2006 držitelem certifikátu managementu řízení jakosti 9001:2000.Hlášení poruch

Administrováno redakčním systémem společnosti NETservis. Mapa webu Prohlášení přístupnosti RSS XML Sitemap Kontakty AŽD Praha ve světě

česky englishpусcкий