Závory zvýší bezpečnost přejezdu v Bezděčíně

Hlavní stránka / Média / Tiskové zprávy / Závory zvýší bezpečnost přejezdu v Bezděčíně

3.12.2009

Závory zvýší bezpečnost přejezdu v Bezděčíně Železniční přejezd v Bezděčíně na Mladoboleslavsku v km 25,852 trati Nymburk–Rumburk v traťovém úseku Dobrovice–Mladá Boleslav je nově dovybaven závorami. Kromě nich bylo na přejezdu instalováno také nejmodernější světelné a zvukové zabezpečovací zařízení. Přejezd byl v minulosti nechvalně známý několika tragickými nehodami. Mechanická zábrana v podobě závor k eliminaci takových nehod významně přispěje, protože ji řidiči mohou jen těžko přehlédnout či nerespektovat. Investorem stavby „Rekonstrukce přejezdového zabezpečovacího zařízení na trati Nymburk–Rumburk“ je Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), státní organizace. Rekonstrukci realizovala společnost AŽD Praha ve spolupráci se společností EPLcond.

Generální ředitel SŽDC Ing. Jan Komárek při dnešním slavnostním uvedení upraveného přejezdu do provozu řekl: „Zvyšování bezpečnosti na přejezdech je jednou z priorit SŽDC. Od roku 2004 je Státním fondem dopravní infrastruktury garantováno a každoročně investováno přibližně 150 milionů korun do rekonstrukcí a modernizací přejezdových zabezpečovacích zařízení na přejezdech nejfrekventovanějších pozemních komunikací. Další rekonstrukce zabezpečovacích zařízení na přejezdech, a v nejlepším případě výstavby mimoúrovňových křížení, realizujeme v rámci hlavních koridorových staveb.“ V Bezděčíně bylo původní přejezdové zabezpečovací zařízení bez závor nahrazeno novým přejezdovým zabezpečovacím zařízením typu PZZ-RE se čtyřbřevnovými závorami s automatickým ovládáním jízdou vlaků prostřednictvím počítačů náprav.

„Jedná se o velmi bezpečný a spolehlivý systém, který je automaticky ovládaný jízdou vlaku.  Je možné jej navázat na všechny typy staničních i traťových zabezpečovacích zařízení, což je pro plynulý provoz velmi důležité,“ říká generální ředitel společnosti AŽD Praha Ing. Zdeněk Chrdle.

Kontroly stavu přejezdového zabezpečovacího zařízení jsou umístěny v dopravní kanceláři železniční stanice Mladá Boleslav hlavní nádraží  v  nové ovládací a kontrolní desce přejezdů. Technologická část přejezdového zabezpečovacího zařízení PZZ-RE včetně výstroje počítačů náprav, diagnostiky, přenosového a sdělovacího zařízení je umístěna v novém reléovém domku u přejezdu. V rámci stavby byl položen závislostní kabel přejezdového zabezpečovacího zařízení do dopravní kanceláře železniční stanice Mladá Boleslav hl. n., kabely k jednotlivým výstražníkům a k počítacím bodům počítačů náprav. Součástí nového přejezdového zabezpečovacího zařízení je dálkově ovládaná zvuková signalizace pro nevidomé. Instalací nového zařízení včetně závor jsou nyní ze strany železniční infrastruktury vytvořeny maximální podmínky pro bezpečný železniční i silniční provoz.

Náklady na rekonstrukci přejezdu v Bezděčíně na trati Nymburk–Rumburk představují částku 10 498 528 Kč.

Autor: Jiří Dlabaja
Mobil: +420 606 650 834
E-mail: dlabaja.jiri@azd.czHlášení poruch

Administrováno redakčním systémem společnosti NETservis. Mapa webu Prohlášení přístupnosti RSS XML Sitemap Kontakty AŽD Praha ve světě

česky englishpусcкий