Společnost AŽD je významným hráčem na Balkáně, právě dokončila zabezpečení srbské železniční tratě Subotica – Horgoš

Česká společnost AŽD dokončila a předala společnosti Infrastruktura železnice Srbije (Srbské železnice) moderními systémy zabezpečenou železniční trať Subotica – Horgoš (maďarská hranice v Srbsku). Šlo o zakázku v hodnotě 11,6 mil. eur.

Trať Subotica – Horgoš je nyní zabezpečena ve čtyřech stanicích (Javna Skladišta, Palić, Bački Vinogradi a Horgoš) českým plně elektronickým digitálním stavědlem StationSWing ESA 44-SB. Všechny stanice na trati jsou vybaveny českými výhybkovými přestavníky, LED návěstidly a na křížení pozemních komunikací s tratí jsou na 13 místech instalovány přejezdové zabezpečovací systémy AŽD. Součástí zakázky byla také instalace jednotného evropského zabezpečovacího systému ETCS v úrovni L1.

Srbsko a vlastně celý Balkán dlouhodobě patří mezi strategická teritoria, kam naše společnost dodává moderní zabezpečovací technologie pro železnici. Pro naše investory v oblasti západního Balkánu jsme významným partnerem, který směle konkuruje zahraničním výrobcům a dodavatelům,“ říká generální ředitel AŽD Zdeněk Chrdle.

Realizací zakázky společnost AŽD potvrdila své významné postavení na Balkáně, kde kromě Srbska v současné době plní své závazky také v Černé Hoře, Bosně a Hercegovině, Chorvatsku, Bulharsku či Řecku. V celkovém součtu jde od roku 2006, kdy česká společnost vstoupila poprvé na toto teritorium s českými systémy, o zakázky za 172 mil. eur
(v přepočtu cca 4,3 mld. Kč).

Naší aktuálně největší zakázkou na Balkáně je dodávka zabezpečovacího a telekomunikačního zařízení pro chorvatskou železniční trať Hrvatski Leskovac – Karlovac v hodnotě 34,5 mil. eur. Jde o tak významnou zakázku, že se podpisu smlouvy zúčastnil nejen chorvatský ministr dopravy Oleg Butković, ale také premiér Andrej Plenković. Rovněž v Černé Hoře najdete naše systémy na trati Podgorica – Nikšić, včetně kompletního zabezpečení nejvýznamnějšího železničního uzlu Podgorica. Černá Hora dokonce převzala část českých předpisů a také české standardy v oblasti zabezpečovacích a sdělovacích systémů,“ vysvětluje Zdeněk Chrdle.

Společnost AŽD i nadále na Balkáně usiluje o zakázky ve svém oboru působnosti a prokazuje kvalitu českých řešení. „Aktuálně jsme začali v zahraničí nabízet českou novinku v podobě systému inteligentní železnice DIGITAL 4.0, který využívají například autonomní vlaky bez strojvedoucích. Máme ji nainstalovanou na naší Švestkové dráze (Čížkovice – Obrnice), čímž držíme krok s moderními světovými trendy v oblasti řízení a zabezpečení železnice,“ uzavírá Zdeněk Chrdle.

Zpět