Zemřel František Formánek, generální ředitel společnosti AŽD v letech 1992–2003

S hlubokým zármutkem oznamujeme, že v sobotu 24. července 2021 ve věku 82 let nečekaně zemřel bývalý ředitel společnosti AŽD František Formánek. Českou společnost, která vyvíjí, vyrábí a instaluje zabezpečovací, telekomunikační, informační a automatizační techniku se zaměřením na oblast kolejové a silniční dopravy, řídil v letech 1992 až 2003.

František Formánek zanechal v historii AŽD nesmazatelnou stopu, stál totiž za dynamickým technickým rozvojem společnosti. Na rozdíl od jiných českých firem, které po revoluci v roce 1989 začaly přebírat zahraniční technologie, se František Formánek rozhodl jít složitější cestou vývoje českých technologií. Až po několika letech se ukázalo, že šlo o vizionářské rozhodnutí, a dnes tak AŽD disponuje technologiemi, které směle konkurují zahraničním nadnárodním společnostem. Správným rozhodnutím také bylo zůstat na východních trzích, které drtivá většina českých společností opouštěla.

František Formánek nastoupil do tehdejšího státního podniku Automatizace železniční dopravy v roce 1963 jako elektromechanik závodu Kolín. V následujících letech pak pracoval jako projektant, stavbyvedoucí, vedoucí technik. V roce 1984 se stal náměstkem ředitele Montážního závodu Kolín a v roce 1989 jeho ředitelem. V srpnu roku 1992 byl pak jmenován do funkce generálního ředitele státního podniku Automatizace železniční dopravy, který se později transformoval na soukromou společnost AŽD Praha. Ve funkci generálního ředitele setrval až do července roku 2003, kdy odešel do důchodu. I poté se František Formánek zajímal o směřování společnosti AŽD jako člen dozorčí rady.

Vedení společnosti AŽD vyjadřuje rodině a přátelům Františka Formánka hlubokou soustrast.

Zpět